Lista świąt katolickich w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi mają bogatą tradycję świętowania i odpoczywania od pracy wskutek dni państwowych. Sporą część rocznego kalendarza stanowią święta katolickie w Niemczech, które swoim znaczeniem w dużym stopniu przypominają polską tradycję.

Spośród wszystkich świąt i dni wolnych od pracy, szczególne znaczenie w Niemczech mają święta katolickie. Ich występowanie i sposoby obchodów w niektórych przypadkach są łudząco podobne do polskiej kultury, jednak z uwagi na różnice kulturowe, część z nich świętowana jest w zupełnie inny sposób.

Święta katolickie w Niemczech są następujące:

  • 6 stycznia: Święto Trzech Króli – jest ważnym świętem katolickim w Niemczech, obok Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Jest to oficjalny koniec świąt Bożego Narodzenia i zgodnie z chrześcijańską tradycją jest to dzień, w którym trzech mędrców przybyło do Betlejem z darami dla małego Jezusa, kilka dni po jego urodzeniu. W Niemczech jest to święto państwowe w Badenii-Wirtembergii, Bawarii i Saksonii-Anhalt, gdzie zamykanych jest wiele firm, banków i sklepów.

  • 19 kwietnia: Wielki piątek – to święto państwowe w każdym niemieckim regionie, które oznacza ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Jest obchodzone zaledwie dwa dni przed Niedzielą Wielkanocną. Oprócz specjalnych tradycji religijnych tego dnia ludzie angażują się również w tradycje niereligijne.

  • 22 kwietnia: Poniedziałek Wielkanocny – coroczne święto państwowe, jedno z najważniejszych świąt katolickich w Niemczech. Oznacza zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Co roku wypada w różnych terminach, a wiele firm i usług jest w tym dniu nieczynnych. W Niemczech obchodzony jest z różnymi zwyczajami lokalnymi, takimi jak parada świec i wyścigi jaj.

  • 30 maja: Wniebowstąpienie Pańskie – to święto katolickie w Niemczech obchodzone jest 40 dni po Wielkanocy. on również oznaczone jako Dzień Ojca lub Dzień Mężczyzny, ponieważ od XVIII wieku ojcowie otrzymywali prezenty po paradach Dnia Wniebowstąpienia.

  • 10 czerwca: Zielone Świątki – obchodzone w poniedziałek, znane również jako Poniedziałek Pięćdziesiątnicy. Następuje pięćdziesiąt dni po Wielkanocy i są to ostatnie święta tego sezonu. Dzień obchodzony jest poprzez specjalne wiosenne święta i nabożeństwa.

  • 20 czerwca: Boże Ciało – to święto katolickie w Niemczech odbywa się 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej, zaś jego historia sięga drugiej połowy XIII wieku. W tym dniu wielu Niemców uczestniczy w nabożeństwie kościelnym, gdzie szczególną uwagę zwraca się na błogosławieństwo sakramentu, które składa się tylko z chleba lub opłatków. Obchodzi się go w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary i niektórych władzach lokalnych w Saksonii i Turyngii.

  • 15 sierpnia: Dzień Wniebowzięcia – jest kolejnym ważnym świętem katolickim w Niemczech. Upamiętnia odejście Maryi z tego życia, a także przyjęcie jej ciała do nieba. Obchodzone jest przez mieszkańców regionu Saarland i niektóre władze lokalne w Bawarii.

  • 1 listopada: Dzień Wszystkich Świętych – święto katolickie w Niemczech, poświęcone pamięci i modlitwie za zmarłych. Oprócz nabożeństw, ludzie zapalają znicze i ozdabiają groby swoich ukochanych kwiatami i wieńcami. Rodziny zbierają się także na posiłki. Jest obchodzone w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary i części Turyngii.

  • 25 grudnia: Boże Narodzenie – niemieckie tradycje tego dnia są podobne do tych na całym świecie. Kolorowy niemiecki targ bożonarodzeniowy jest jednym z głównych elementów, razem z Mikołajem, zdobionym drzewem i specjalnymi daniami.

  • 26 grudnia: Dzień Św. Szczepana – to święto katolickie w Niemczech obchodzone jest dzień po Bożym Narodzeniu. Wiąże się ze św. Szczepanem, który był pierwszym chrześcijańskim męczennikiem, skazanym za bluźnierstwo przeciwko Mojżeszowi i Bogu.

Enjoyed this video?
"No Thanks. Please Close This Box!"